Sówki Mądre Główki

Oto kolejne zrealizowane zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Klasa w Terenie „. Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem lup obserwowaliśmy zmiany jakie zaszły w przyrodzie wiosną. Samodzielne obserwacje przyrodnicze sprawiły dzieciom wiele radości.

6 maja skorzystaliśmy z zaproszenia  Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu i uczestniczyliśmy w audycji z cyklu „ W świecie instrumentów” oraz wysłuchaliśmy koncertu  w wykonaniu uczniów tejże szkoły. Serdecznie dziękujemy Szkole Muzycznej za wspaniały koncert. Wyjście na to wydarzenie było też okazją do zrealizowania kolejnego zadania w ramach projektu „Klasa w terenie”.

Tradycyjnie przy okazji świąt majowych utrwalamy wiadomości o Polsce. Budowanie tożsamości narodowej to ważny element edukacji każdego przedszkolaka. Wiedza nabyta we wczesnym dzieciństwie i utrwalana przez kolejne lata edukacji jest fundamentem późniejszych postaw obywatelskich.

24 kwietnia wystawiliśmy w świątecznym prezencie dla rodziców przedstawienie pt. „Wielkanocne jajo”. Treść opowiadała o tradycjach wielkanocnych. Barwne stroje, brawurowa gra aktorów, zwroty akcji – wszystko złożyło się na sukces wydarzenia.

4 kwietnia Sówki zdobyły kolejną odznakę od Bociana Teodora. Uczestnicząc w lekcji muzyki przygotowanej przez rodziców jednego z naszych kolegów, zostaliśmy znawcami muzyki. Dziękujemy Pani Annie i Przemysławowi za zaangażowanie oraz wprowadzenie dzieci w świat muzyki .

W czwartek 28 marca zwiedziliśmy pracownię malarską w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Dzieci dowiedziały się o etapach powstawania obrazu, mogły również  oglądnąć wystawię obrazów. Na koniec nasi mali artyści malowali swoje dzieła w ,,przedszkolnej pracowni malarskiej” zdobywając w ten sposób kolejną odznakę od Bociana Teodora – znawcy malarstwa.

21 marca ” Sówki ” celebrowały przyjście nowej pory roku – wiosny. Z tej okazji wybraliśmy się na wiosenny spacer, rozdając kwiatki i wywołując uśmiechy na twarzach przechodniów. Obdarowaliśmy też samodzielnie wykonanymi kwiatkami pracowników przedszkola i panią dyrektor. Poza tym posadziliśmy w tym dniu nowalijki zeby jeszcze mocniej poczuć magię nadejścia nowej pory roku.

14 marca biorąc udział w różnych matematycznych zabawach obchodziliśmy „Dzień matematyki”. Rozwiązywaliśmy sudoku ze składnikami marcowej pogody, gotowaliśmy zupę „marcową” wg przepisu oraz układaliśmy działania matematyczne wg wzoru na marcowych łyżkach.

Na początku marca dzieci z grupy „Sówki” zrealizowały kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Klasa w Terenie. Tym razem zabawiliśmy się w przyrodników i wspólnie założyliśmy hodowlę fasoli. Raz w tygodniu obserwujemy wzrost roślinki, a swoje spostrzeżenia  rysujemy  w karcie hodowli fasoli. Brawa dla naszych małych botaników!

6 lutego skorzystaliśmy z zaproszenia i odwiedziliśmy starszych kolegów w Szkole Podstawowej nr 3. Gospodarze przygotowali dla nas wiele atrakcji. Najpierw oglądnęliśmy przedstawienie o tematyce zdrowotnej w wykonaniu uczniów klasy 3, uczestniczyliśmy też w prawdziwej lekcji wf i tańczyliśmy na zajęciach z panią Martą. Po tym spotkaniu wiemy, że w szkole jest fajnie i bez obaw pójdziemy tam we wrześniu.

30 stycznia odwiedzili nas najmilsi i najwspanialsi goście Babcie i Dziadkowie. Dzieci dla szanownych gości przygotowały przedstawienie pt. „Bałwanków gromadka dla Babci i Dziadka”. Oprócz występów były też życzenia, upominki, uśmiechy, uściski i dużo czułości. Spotkanie zwieńczyła wspólna herbatka i słodkości, za których przygotowanie i pomoc serdecznie dziękujemy zaangażowanym i niezawodnym mamusiom.

12 grudnia dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach, na których wykonaliśmy różne ozdoby choinkowe. Z powodu grasujących chorób spotkaliśmy się w bardzo okrojonym składzie, ale mimo to udało się nam udekorować pięknie naszą choinkę. Cieszy ona teraz nasze oczy każdego dnia i jest wyjątkową ozdobą naszej sali.

9 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach w Telewizji Lokalnej TVL w Tarnobrzegu. Możliwość wcielenia się w rolę operatora kamery i dziennikarza, sprawiła dzieciom wielką frajdę i była okazją do zdobycia nowych doświadczeń. Serdecznie dziękujemy paniom: Katarzynie Wierzbiciej, Dorocie Witas i panu Kamilowi Furtakowi za to niezwykłe doświadczenie.

Teodor to bocian, przyjaciel dzieci, który postanowił zostać profesorem nauk przedszkolnych i przekazywać najmłodszym wiedzę oraz pomagać zdobywać nowe umiejętności. Przygotował dla nas siedem sprawności, które w najbliższych miesiącach będziemy zdobywać, a za każde zrealizowane zadanie nagrodzi nas odznaką. Pierwsza odznaka ” Znawcy filmu ” i druga „Znawcy teatru” zdobyte! Czekamy na kolejne zadania.

12 listopada po przeszło miesięcznych przygotowaniach odbyła się premiera przedstawienia patriotycznego z okazji 11 listopada. Odbyły się dwa spektakle, jeden dla przedszkolaków, drugi dla rodziców. Sam występ, jak również uczestnictwo w jego przygotowaniu przyniosło nam wiele pozytywnych emocji i okazji do satysfakcji z bycia Polakiem.

06 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia  nasza sala zabaw zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Dzieci otrzymały list od Bajkusia. Przygotował on dla nich wiele ciekawych aktywności: zabawę w literkowego  detektywa, rozpoznawanie bajek po  rekwizycie, czy układanie bajkowych puzzli. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i tanecznych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele radości i optymizmu, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

25 października wybraliśmy się do Biblioteki Głównej w Tarnobrzegu na spotkanie z okazji dnia kundelka. Pierwszym punktem zajęć była pogadanka na temat miłości, szacunku do zwierząt i opieki nad nimi. Dzieci poznały różne rasy psów, a następnie z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w quizie wiedzy o czworonogach. Na zakończenie wykonały pieski z kolorowego papieru i nadawały im imiona. Dziękujemy paniom z biblioteki za ciekawe zajęcia, dzięki którym mamy świadomość, że każdy pies – kundelek czy rasowiec zasługuje na uwagę i miłość.

Takie odwiedziny! Królik zaprosił wszystkie dzieci do sali zabaw w nowo powstającej galerii na ul. Sienkiewicza w Tarnobrzegu. spotkanie wywołało moc pozytywnych emocji.

Kolejne zadanie z projektu wykonane!

5 października świętowaliśmy! Jak na starszaki przystało było twórczo i ekscytująco. W laboratorium koloru odkrywaliśmy możliwości jakie dają barwy podstawowe. Natomiast podczas zabawy kukurydzianymi chrupkami – nie! nie tylko je zjadaliśmy- stworzyliśmy niesamowite formy przestrzenne klejąc je własną śliną.

Tradycyjnie pod koniec września zaangażowaliśmy się w Akcję Sprzątania Świata 2024.W tym roku przebiegała ona pod hasłem ,,Na straży czystej Ziemi”.Starszaki z chęcią i radością zadbały o porządek wokół przedszkola, zbierając napotkane śmieci. Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetna okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego można zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie. Razem możemy zmienić świat na lepsze – zaczynając od najbliższego otoczenia.

„Lekturka pod gołym niebem” to jedno z zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ” Klasa w terenie „, które starszaki realizowały w tym tygodniu. Wspólnie  wysłuchaliśmy bajki  „Jarzębinka „J.Tajc uczącej, że warto być dobrym i uczynnym.

W trzecim tygodniu września uczyliśmy się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. wszystkie wiadomości zastosowaliśmy w praktyce podcas wycieczki na skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.

16 września zgodnie z przesłaniem Międzynarodowego Dnia Kropki spędzaliśmy kreatywnie czas na malowaniu. Poznaliśmy różne kierunki malarskie i znaczenie słowa kreatywność. To był bardzo udany dzień.