

Książki, które pomogą waszemu dziecku zaakceptować siebie takim, jaki jest
- „Nie chcę mieć kręconych włosów” Laura Ellen Anderson – wspaniała książka obrazkowa dla małych ludzi, którzy zawsze chcą tego, czego nie mogą mieć.
- „Czerwony kłopot” Joanna Strękowska – to idealna książka, aby rozpocząć z maluchami rozmowę o emocjach i pomóc im zrozumieć trudne dla nich sytuacje. W książce znalazły się również podpowiedzi jak poradzić sobie ze wstydem i budować pewność siebie.
- „Truskawkowe piegi” Julianne Moor – Jeśli masz piegi możesz: Pozbyć się ich. No chyba, że ścieranie nic nie da. Zamalować je. No chyba, że twoja mama nakrzyczy na ciebie Zniknąć. Hm, gdzie się podziałaś? A, tutaj jesteś. Jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić- polubić je, bo przecież to, co cię wyróżnia sprawia, że ty to właśnie TY!
- „Nie chcę być mały” Laura Ellen Anderson – Doskonała książka obrazkowa dla małych ludzi, którzy nie chcą być tacy mali! Zabawna i inspirująca opowieść o nauce kochania tego, kim jesteśmy.
- „Okulary i przygoda na statku pirackim” Izabela Michta – Lara nie lubi swoich okularów. Ma też już dość tych dziwnie brzmiących słów jak autokeratorefraktometr czy obturator. Pewnej nocy zapada w sen i śni jej się, że nad jej głową lata zielony nietoperz. Nie może mu się przyjrzeć, bo jak na złość, okulary, które były w kieszeni, nagle zniknęły! Źródło: https://lubimyczytac.pl/






Najpiękniej czyta moja mama
W ramach projektu edukacyjnego Magiczna Moc Bajek progi przedszkola odwiedzają rodzice i z wielkim zaangażowaniem czytają dzieciom bajki. Wszystkie dzieci wiedzą, że najpiękniej czyta … mama lub tata.






Spotkanie czytelnicze
7 lutego po raz kolejny odwiedziła nas pani bibliotekarka. Dzieci wzięły udział w zimowej zgaduj – zgaduli z wykorzystaniem kodów QR. Ponadto przedszkolaki wysłuchały opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt. Zima.






Spotkanie czytelnicze z Seniorami
15 listopada w ramach realizacji projektu „Magiczna Moc Bajek” nasze przedszkole odwiedziła grupa seniorów z Tarnobrzeskiego Domu Seniora. Dzieci z uwagą słuchały czytanych bajek oraz odpowiadały na zadawane pytania.





Terapeutyczna Moc Literatury
3 października odbyło się spotkanie czytelnicze z panią Ewą na temat: terapeutycznej roli książek. Dzieci wysłuchały opowiadania pt.” Antoś ” autorstwa Sylwii Kubik. Piękna treść utworu zaciekawiła i zainspirowała dzieci do dyskusji na temat inności, akceptacji, pomagania i przyjaźni.









Magiczna Moc Bajek


Spotkanie czytelnicze z panią Ewą „porozmawiajmy o uczuciach”







Spotkanie czytelnicze z okazji Dnia Pluszowego Misia
28 listopada odwiedziła nas zaprzyjaźniona pani bibliotekarka, przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Jeden hamak dla dwóch” i porozmawiała z nimi o empatii.







MARATON CZYTANIA JACHOWICZA O TYTUŁ MISTRZA KOCIEGO PAZURA.
Przeczytaliśmy wspólnie 1192 wersy poezji naszego rodzimego twórcy
To wydarzenie towarzyszące III Festiwalowi Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza odbywało się w dniach 14-27 listopada. Nasze przedszkole również dołączyło do tej akcji, której celem było, by jak najwięcej osób i instytucji włączyło się w festiwalowe działania, aby Stanisław Jachowicz i jego bajki (nie tylko „Chory kotek…”) znane były wszystkim mieszkańcom Tarnobrzega i okolic. Wierzymy, że czytanie wzmocni kompetencje intelektualne dzieci i młodzieży, rozwinie wyobraźnię i poszerzy wiedzę. Kontakt z dziełem literackim rozwinie poczucie bycia razem, a obserwacja kolegów, nauczycieli i dorosłych pozwoli na ukształtowanie nawyku czytania. Chcemy także promować czytelnictwo i przekonać, że świat książek to wspaniała przygoda.
Ponadto, w ramach tej akcji Maja pięknie namalowała Portret Stanisława Jachowicza, który podziwiały wszystkie dzieci.Praca powyższa została wyeksponowana w galerii prac plastycznych w Tarnobrzeskim Domu Kultury.



















Spotkanie czytelnicze dla Niepodległej
9 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy panią z biblioteki. Pani Ewa przeczytała dzieciom bajeczki związane z naszym krajem – Polską.







Rok przedszkolny 2022/2023

W lutym odbyło się spotkanie z panią Zuzanną Markiewicz z tarnobrzeskiego schroniska „Chrońmy Zwierzęta”. Pani opowiedziała dzieciom o podopiecznych schroniska i i ich losach, o zasadach żywienia i pielęgnacji. Spotkanie było okazją do przeczytania przez miłego gościa bajki „Wierny Burek”




Misiowe czytanie z panią dyrektor
25 listopada w Dzień Pluszowego Misia pani dyrektor Agnieszka Grębowiec przeczytała dzieciom opowiadania o nowych przygodach bohaterów bajki A.A. Milne „Kubuś Puchatek”.



Głośne czytanie w Tarnobrzeskim Domu Kultury
9 listopada podczas wycieczki do TDK dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach emisyjnych i artykulacyjnych z panią Agnieszką Miś-Mroczka oraz wysłuchały opowiadań o „Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek” z pozycji, której autorem jest Justyna Bednarek.



Spotkanie z Sędzią – Panem Ziemowitem Czechem
24 listopada przedszkolaki najstarszych grup uczestniczyły w spotkaniu z sędzią. Szanowny gość przeczytał dzieciom ksiązkę edukacyjną pt.” Przygody Radka i Darii, dzielnych radców z kancelarii”. Lektura ksiązki pozwoliła dzieciom poznać arkana zawodu radcy prawnego.





Złota Lista Książek do czytania dzieciom opracowana przez
Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
Wiek 0-4 lata:
Marta Bogdanowicz (opracowanie) – Rymowanki – przytulanki
Paulette Bourgeois, Brenda Clark – seria o Franklinie
Jan Brzechwa – Wiersze i bajki
Gilbert Delahaye – seria o Martynce
Dorota Gawryluk – Dżok, legenda o psiej wierności
Dimiter Inkiow – Ja i moja siostra Klara
Czesław Janczarski – Miś Uszatek
Janosch – Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś
Astrid Lindgren – Lotta z ulicy Awanturników
Sam McBratney – Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Nele Most, Annet Rudolph – Wszystko moje; Co wolno, a czego nie wolno
Beata Ostrowicka – Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole; Ale ja tak chcę
Joanna Papuzińska – Śpiące wierszyki
Renat Piątkowska – Opowiadania z piaskownicy
Julian Tuwim – Wiersze dla dzieci
Wojciech Widłak – seria o panu Kuleczce
Agata Widzowska-Pasiak – Dreptak i pępek świata
Wiek 4-6 lat:
Florence and Richard Atwater – Pan Popper i jego pingwiny
Hans Christian Andersen – Baśnie
Wanda Chotomska – Wiersze, Pięciopsiaczki
Carlo Collodi – Pinokio
Waclaw Čtvrtek – O gajowym Chrobotku; Bajki z mchu i paproci
Astrid Lindgren – seria o Pipi Pończoszance, Emil ze Smalandii
Hugh Lofting – seria o Doktorze Dolittle
Kornel Makuszyński – Przygody Koziołka Matołka
Małgorzata Musierowicz – Znajomi z zerówki
Alan A. Milne – Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka
Renata Piątkowska – Na wszystko jest sposób; Nie ma nudnych dni
Barbara Stępniak-Wilk – Tulisia
Małgorzata Strzałkowska – Leśne głupki; Wierszyki łamiące języki
Danuta Wawiłow – Wiersze
Źródło: strona internetowa Fundacji: www.całapolskaczytadzieciom.pl
Na powyższej stronie mogą Państwo znaleźć więcej informacji.